Skip to content
Printer-friendly version

1990-2010 Honorees

California Teachers of the Year Program award winners for 1990 through 2010.

All teaching areas, schools, and districts are shown at the time of the award.

2010

Honoree
Teaching Area
School
District
Amber Carrow World History Chemawa Middle School Riverside Unified
Kelly Kovacic Social Studies The Preuss School in La Jolla San Diego Unified
Kathy R. Marvin Physical Science Sierra Vista Middle School Irvine Unified
Melanie Tolan English-Language Arts, History, Physical Education Sarah Anthony School San Diego COE
Valerie Ziegler U.S. History, Economics, U.S. Government Abraham Lincoln High San Francisco Unified

2009

Honoree
Teaching Area
School
District
Alastair Inman Science Lexington Junior High Anaheim Union High
Alex Kajitani Mathematics Mission Middle Escondido Union Elementary
Jose L. Navarro IV Social Studies and U.S. History Sylmar Senior High Los Angeles Unified
Mark Teeters Choral Music Vintage High Napa Valley Unified
Loredana Wicketts Third Grade Eisenhower Elementary Corona-Norco Unified

2008

Honoree
Teaching Area
School
District
Andee Aceves Third Grade San Altos Elementary Lemon Grove
Lewis Chappelear Engineering Design James Monroe High Los Angeles Unified
Michel Allen Long Fourth and Fifth Grades Carmela Elementary South Whittier
Gregory McFall U.S. History Johnson Middle Westminster Elementary
Tamara "Tammy" Reina English and U.S. History East Mesa Juvenile Detention Facility San Diego County

2007

Honoree
Teaching Area
School
District
Dawna Countryman Fifth Grade Tesoro del Valle Elementary Saugus Union Elementary
Rick LeVan Pre-Algebra, Life Science, Advanced Studies Canyon Middle Yucaipa-Calimesa Joint Unified
Helen Papadopoulos Algebra Suzanne Middle Walnut Valley Unified
Charles Reynes Fourth and Fifth Grade Science Palomares, Proctor, Independent, Marshall, Stanton, and Castro Valley Elementary Castro Valley Unified
Alan Sitomer GATE English and AVID Lynwood High Lynwood Unified

2006

Honoree
Teaching Area
School
District
Diana Barnhart Science Los Osos Middle San Luis Obispo Coastal Unified
Denis J. Cruz Literacy Coach Katherine Edwards Middle Whittier City
Kenneth E. Dyar Physical Education Cecil Avenue Middle Delano Union Elementary
Kelly Jean Hanock English Language Arts James Monroe High Los Angeles Unified
Shelbi J. Wilson English, Health, Volleyball, Yearbook, Teen Mother Program Abraham Lincoln High Riverside Unified

2005

Honoree
Teaching Area
School
District
Eric Burrows U.S. and European History San Marcos High Santa Barbara Secondary
Kim Labinger Fourth Grade Thomas A. Edison Elementary Glendale Unified
Stanley Murphy Social Studies San Diego High San Diego Unified
Alan Siegel History, Civics, and Economics WC Carlé Continuation High Konocti Unified
Ray Williams Sixth Grade Steve Luther Elementary Cypress Elementary

2004

Honoree
Teaching Area
School
District
Arhtur Coleman Jr. Music Hamilton Middle Stockton Unified
Dawn Imamoto Second Grade Bryte Elementary Washington Unified
Paul Lewanski Chemistry Tustin High Tustin Unified
Paul McLaughlin Mathematics Suzanne Middle Walnut Valley Unified
Zenaida Rosario Third Grade La Mirada Elementary San Ysidro

2003

Honoree
Teaching Area
School
District
Virginia Alva Physical Education and English Grant High Grant Union High

Connie Baumgardt Blackburn

Kindergarten Central Elementary Escondido Union Elementary
Anne Marie Bergen Science Coordinator Magnolia Elementary Oakdale Joint Unified
Christopher Mullin History and Latin Santa Ynez Valley High Santa Ynez Valley Union High
Tamara Thornell Second Grade Norman R. Brekke Elementary Oxnard Elementary
James Jordan (alternate) English and Journalism Del Campo High San Juan Unified
Sharon Roxburgh (alternate) Fifth Grade Dr. Juliet Thorner Elementary Bakersfield City

2002

Honoree
Teaching Area
School
District
Carol Brouhle Mathematics Westminster High Huntington Beach Union High
Mary Eillen Geer Reading, Physical Education and Mathematics Merlinda Elementary West Covina Unified
Janet Gower Health Careers Ygnacio Valley High Mt. Diablo Unified
Marvin N. Inmon Special Education James M. Guinn Elementary Anaheim City Elementary
Chauncey Veatch Social Studies Coachella Valley High Coachella Valley Unified

2001

Honoree
Teaching Area
School
District
Mary Allan Third Grade Jack London Elementary Antioch Unified
Scott Malloy AP Mathematics Brea Olinda High Brea Olinda Unified
Adele Prince AP and Honors English Glendora High Glendora Unified
Dalynn Smith-Malek Art Laguna Hills High Saddleback Valley Unified
Jeff Wright History and Industrial Arts Lincoln High Lincoln Unified

2000

Honoree
Teaching Area
School
District
John "Jack" Hawkins Science and Athletics Sonora High Fullerton Joint Union High
Jan Patrick Mongoven Human Genetics and Biotech Lab San Marcos High San Marcos Unified
Karen O'Connor Third Grade Sunset Hills Elementary Poway Unified
Marilyn Whirry AP English Mira Costa High Manhattan Beach Unified
Kami J. Winding Language Arts 10-12 James Logan High New Haven Unified

1999

Honoree
Teaching Area
School
District
Ingrid Boydston Sixth Grade Santa Clarita Elementary Saugus Union Elementary
Susie Haas Kindergarten John Adams Elementary Corona-Norco Unified
Richard Herold AP European History Hemet High Hemet Unified
William Everett Pence AP Biology and Marine Biology California High San Ramon Valley Unified
Debbie Vigil Physical Education K-6 Jefferson Elementary Natomas Unified

1998

Honoree
Teaching Area
School
District
Larry W. Bordeaux English 12 Foothill High Grant Union High
Ginger Brown Pre-Kindergarten (visually impaired) Chandler Tripp Santa Clara COE
Jan Duke Fourth Grade Simas Elementary Hanford Elementary
Linwood Thompson History and Speech Bellflower High Bellflower Unified
Cindy Rhode Agricultural Mechanics Pierce High Pierce Joint Unified

1997

Honoree
Teaching Area
School
District
Mike Aiello Chemistry and Physics 11-12 San Luis Obispo High San Luis Coastal Unified
Stephen Bock Sixth Grade Fresno COE Fresno COE
Carol Firestone Language Arts & Social Science Lindero Canyon Middle Las Virgenes Unified
Ralphene Lee Third Grade Trajan Elementary San Juan Unified
Toni Robinette English Granite Hills High Apple Valley Unified

1996

Honoree
Teaching Area
School
District
Cedric Anderson Math, Science, History, Language Arts Rosewood Community Education Center Los Angeles COE
Sandra Fleishman Fifth Grade Yerba Buena Elementary Las Virgines Unified
Emma Glover Elementary Education James Monroe Elementary Hanford Elementary
Javier Gonzalez Mathematics Pioneer High Whittier Union High
John McGuire Mathematics 7 & 8 Pacific Union Elementary Pacific Union Elementary

1995

Honoree
Teaching Area
School
District
Roy Anthony Instrumental Music 9-12 Valhalla High Grossmont Union High
Kathleen Byrnes Special Education Marin COE Marin COE
Richard Chapleau Chemistry Lancaster High Antelope Valley Union High
Rhoda Coleman Reading and ELD CSU Long Beach CSU Long Beach
Vicky Vigario Elementary Education Donner Elementary Elk Grove Unified

1994

Honoree
Teaching Area
School
District
Beth Cassford Language Arts & History Lake Center Middle Little Lake City Elementary
Michelle Craig Speech Pathology Lone Tree Elementary Wheatland Elementary
Aline Yee Grossman Spanish and Italian Ventura High Ventura Unified
Tommie Lindsey, Jr.

Sociology

James Logan High New Haven Unified
Sandra McBrayer Grade School Children's Initiative Children's Initiative

1993

Honoree
Teaching Area
School
District
Patricia Ann Baltz Fourth and Fifth Grade Camino Grove Elementary Arcadia Unified
Paulette Bogetti Mathematics Manteca High Manteca Unified
Carmen Candelaria English Tutoring Retired Santa Maria-Bonita Elementary
Dennis Jory PAR Consulting Retired Desert Sands Unified
Edward Ronald Riegler History & Economics Alhambra High Alhambra City High

1992

Honoree
Teaching Area
Maria Azucena Vigil Elementary Education

1991

Honoree
Teaching Area
School
District
Bruce Fisher

Fifth Grade

Fortuna Elementary Fortuna Union Elementary

1990

Honoree
Teaching Area
School
District
Janis Gabay English 10-12 Preuss Model School San Diego City Unified

Back to Top

*National Teacher of the Year

Questions:   Awards Team | awards@cde.ca.gov| 916-319-0842
Download Free Readers